AUSTROSAAT Sen Grönmix - Gröngödsling, 300 g
Med melioration-rädisa för djup jordlossning
178 kr 188 kr -5%
(593 kr / kg, inkl. 25% moms.
-
AUSTROSAAT
Phacelia - Gröngödsel för Bin
Phacelia tanacetifolia
152 kr(507 kr / kg) -
AUSTROSAAT
Blå Bitterlupin - Gröngödsling
Lupinus angustifolius
152 kr(461 kr / kg) -
AUSTROSAAT
Tidig Grönmix - Gröngödsling
Den perfekta gröngödseln för vårodling
188 kr(627 kr / kg) -
AUSTROSAAT
Sen Grönmix - Gröngödsling
Med melioration-rädisa för djup jordlossning
178 kr 188 kr(593 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Sådd mellan juni & oktober
- För att främja bildandet av humus
- För 60-100 m²
Beskrivning
Sen Grönmix - Effektiv gröngödsling från juni till oktober
Gröngödslingsblandningen Sen Grönmix är perfekt för sen sådd och ger ett betydande bidrag till jordförbättring. När växtresterna har införlivats frigör den naturliga nedbrytningsprocessen värdefulla isotiocyanatgaser (ICT), som gynnar en normal jordmiljö.
Tips:
För optimal effekt bör grönmassan snabbt arbetas in i jorden mot slutet av växtsäsongen. Efterföljande jordtäckning förstärker den positiva effekten av biofumigation och stöder långsiktig aktiv jordodling.
| Odlingstid: | april, maj, juni, juli, augusti, september, oktober |
|---|---|
| Blomningsperiod: | augusti, september, oktober |
| Färg: | gula toner |
| Artikelnr.: | AS-913443 |
|---|---|
| Innehåll: | 300 g |
| EAN: | 9001415913443 |
| Tillverkarnr.: | 913443 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Innehållet räcker till ca: | 60-100 m² |
| Användning: | Gröngödsling |
| Växthöjd: | upp till 80 cm |
| Innehåll: | 300 g |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Juni, Maj, Oktober, September |
Juridisk information
| Tillverkare: | Austrosaat Österr. Samenzucht- u. Handels-Aktiengesellschaft, Oberlaaerstraße 279, 1232, Wien, Österrike, officewien@austrosaat.at, www.austrosaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för AUSTROSAAT Sen Grönmix - Gröngödsling
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering