AUSTROSAAT Blå Bitterlupin - Gröngödsling, 330 g
Lupinus angustifolius
152 kr
(461 kr / kg, inkl. 25% moms.
-
AUSTROSAAT
Phacelia - Gröngödsel för Bin
Phacelia tanacetifolia
152 kr(507 kr / kg) -
AUSTROSAAT
Blå Bitterlupin - Gröngödsling
Lupinus angustifolius
152 kr(461 kr / kg) -
AUSTROSAAT
Tidig Grönmix - Gröngödsling
Den perfekta gröngödseln för vårodling
188 kr(627 kr / kg) -
AUSTROSAAT
Sen Grönmix - Gröngödsling
Med melioration-rädisa för djup jordlossning
178 kr 188 kr(593 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Hög kvävefixering
- För att luckra upp jorden
- Tillräckligt för 20-25 m²
Beskrivning
Den blå lupinen: en naturlig jordförbättrare och näringsleverantör!
Den blå lupinen är en snabbväxande ettårig växt med ljusblå blommor. Dess djupa rotsystem luckrar upp jorden och främjar luftning. Dess förmåga att binda kväve från luften i symbios med rhizobia är särskilt värdefull och berikar jorden med detta viktiga näringsämne på lång sikt.
Tips och råd:
För optimal jordförbättring bör växten bearbetas in som gröngödsling i slutet av växtsäsongen - till och med innan fröna är mogna. Detta bidrar till humusbildning och förbättrar markens bördighet för efterföljande grödor.
| Odlingstid: | april, maj, juni, juli, augusti |
|---|---|
| Blomningsperiod: | maj, juni, juli, augusti |
| Färg: | blåa toner |
| Artikelnr.: | AS-913429 |
|---|---|
| Innehåll: | 330 g |
| EAN: | 9001415913429 |
| Tillverkarnr.: | 913429 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Innehållet räcker till ca: | 20-25 m² |
| Användning: | Gröngödsling |
| Växthöjd: | upp till 80 cm |
| Innehåll: | 330 g |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Juni, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Austrosaat Österr. Samenzucht- u. Handels-Aktiengesellschaft, Oberlaaerstraße 279, 1232, Wien, Österrike, officewien@austrosaat.at, www.austrosaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för AUSTROSAAT Blå Bitterlupin - Gröngödsling
Senaste artiklarna:
Upptäck Bloomling:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering