ReinSaat Palmkål "Nero di Toscana"
Brassica oleracea var. sabellica
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fantastisk smak
- Skörd till november
- Sådd: från maj
Beskrivning
Denna palmkål från EHZ-ReinSaat är särskilt dekorativ och utvecklar blågröna blad som skördas ett och ett nerifrån och upp. De är en verklig delikatess och imponerar med sin fantastiska milda smak.
Våra tips:
- Förkultivering från maj, plantering från juni, direktsådd från mitten av maj
- Groningstemperatur: 15 till 20°C
- Medelhög växt
- Tål endast lätt frost
| Odlingstid: | maj, juni |
|---|---|
| Plantavstånd: | 50-65 x 50-60 cm |
| Skörd: | augusti, september, oktober |
| Artikelnr.: | RS-Ko54 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003557897 |
| Tillverkarnr.: | Ko54 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Botaniskt namn: | Brassica oleracea |
| Innehåll: | 0,5 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Brassica-grönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | Juni, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Palmkål "Nero di Toscana"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering