ReinSaat Sockerärtor "Schweizer Riesen"
Pisum sativum L. convar. axiphium
47 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Härligt mjälla baljor
- Växthöjd: upp till 2 m
- Skörd: juni - augusti
Beskrivning
Denna kraftigt växande sockerärtssort blir upp till 2 m hög och behöver därför växtstöd. Den utvecklar violetta blommor och platta, mycket stora, ljusgröna baljor som passar för färsk konsumtion och smakar härligt mjälla när de skördas unga. De blir 10 till 12 cm långa och 2 till 2,5 cm breda.
Våra tips:
- Märgärtor och sockerärtor: sådd från början av mars
- Märgärtor: sådd från början av april
| Odlingstid: | mars, april, maj |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30-45 x 3-5 cm |
| Skörd: | juni, juli, augusti |
| Artikelnr.: | RS-Er16 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003552199 |
| Tillverkarnr.: | Er16 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 3 cm |
| Växthöjd: | upp till 2 m |
| Plats: | soligt läge |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Baljväxter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Sockerärtor "Schweizer Riesen"
1 kundrecension i alla språk
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering