Sperli Gröngödsling Vitsenap, Eko, 250 g
Bra pollen och nektarkälla
63 kr
(252 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ger näringsämnen till jorden
- Växer snabbt
- 250 g för 50 m²
-
Ekologisk
Beskrivning
Den ettåriga korsblommiga växten "organisk gul senap" bidrar till naturlig näringsberikning och jordluckning när den används som gröngödsel. Gul senap är en bra källa till pollen och nektar för nyttiga insekter, och dess senapsoljor har en positiv effekt på jordens hälsa. Den växer snabbt och tolererar sen sådd.
| Odlingstid: | april, maj, juni, juli, augusti, september, oktober |
|---|---|
| Blomningsperiod: | maj |
| Färg: | gula toner |
| Artikelnr.: | SP-88405 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4001523887242 |
| Tillverkarnr.: | 88405 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 0,5-1 cm |
| Växthöjd: | 80-120 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Bivänlig |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Juni, Maj, Oktober, September |
Juridisk information
| Tillverkare: | Sperli GmbH, Freckenhorster Str. 32, D-48351, Everswinkel, Tyskland, w.guth@sperli.de, www.sperli.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sperli Gröngödsling Vitsenap, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering