Sativa Morot "Amiva", Eko, 3 g
Daucus carota
39 kr
(13 000 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mycket tidig sort
- Skördeklar efter 100 dagar
- Krispig & saftig
-
Ekologisk
Beskrivning
Moroten "Amiva" kan tack vare sin tidiga sådd skördas redan från april. Den behöver bara 100 dagar för att mogna. Formen är lång och spetsig, med ett saftigt och krispigt bett. Perfekt för buntar och direktkonsumtion.
| Odlingstid: | januari, februari, mars, april, december |
|---|---|
| Plantavstånd: | 25-35 x 6-10 cm |
| Skörd: | april, maj, juni, juli, augusti |
| Artikelnr.: | SAT-ka10 |
|---|---|
| Innehåll: | 3 g |
| EAN: | 7640126488097 |
| Tillverkarnr.: | ka10 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Botaniskt namn: | Daucus carota |
| Innehåll: | 3 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Rotfrukter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, December, Februari, Januari, Mars |
Juridisk information
| Tillverkare: | Sativa Biosaatgut GmbH, Keltenweg 4, 79798 , Jestetten, Österrike, sativa@sativa.bio, www.sativa.bio |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sativa Morot "Amiva", Eko
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering