Sativa Lejongap "Black Prince" Ekologisk
Antirrhinum majus
39 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Gammal engelsk sort
- Sammetsröda blommor
- Relativt snigelsäker
-
Ekologisk
Beskrivning
Den ekologiska snapdragon "Black Prince" är en gammal engelsk sort med sammetslena röda blommor och delikat bladverk. Blommorna blir upp till 40 cm höga och passar till både bårder och krukor. Växten är också relativt snigelsäker.
| Odlingstid: | mars, april, maj |
|---|---|
| Plantavstånd: | ca 25 x 25 cm |
| Blomningsperiod: | juni, juli, augusti, september, oktober |
| Färg: | rösa toner |
| Artikelnr.: | SAT-b108 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 7640126488370 |
| Tillverkarnr.: | b108 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Snittblomma: | ja |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Växthöjd: | 30-40 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Botaniskt namn: | Antirrhinum majus |
| Innehåll: | 0,1 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Sativa Biosaatgut GmbH, Keltenweg 4, 79798 , Jestetten, Österrike, sativa@sativa.bio, www.sativa.bio |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sativa Lejongap "Black Prince" Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering