Sativa Ekologiska Örter - Kummin
Carum carvi
39 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Känd kryddväxt
- Skörd år två
- Tålig mot frost
-
Ekologisk
Beskrivning
Kummin är en populär kryddväxt som skördas först under det andra året. Första året bildar växten en bladrosett, och under det andra året utvecklas mängder av vita blommor. Det är fröna som skördas, och de mognar i juni.
| Odlingstid: | april, maj, juni, juli, augusti |
|---|---|
| Plantavstånd: | 5 x 30 cm |
| Skörd: | juli |
| Artikelnr.: | SAT-kr25 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 7640126481852 |
| Tillverkarnr.: | kr25 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Botaniskt namn: | Carum carvi |
| Innehåll: | 2,5 g |
| Egenskaper: | Vintertålig, Certifierad ekologisk, Demeter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Juni, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Sativa Biosaatgut GmbH, Keltenweg 4, 79798 , Jestetten, Österrike, sativa@sativa.bio, www.sativa.bio |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sativa Ekologiska Örter - Kummin
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering