ReinSaat Vinterlök Cosmo
Allium fistulosum L.
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Skörd från vår till vinter
- Aromatisk smak
- Flerårig
Beskrivning
Denna sort är flerårig, robust, mycket frosttålig och snabbväxande och kan skördas från våren ända in på den milda vintern. Den utvecklar upp till 40 cm höga strån och imponerar med sin aromatiska gräslökssmak.
Våra tips:
- Tuvbildande
- Kan sås i växthus och på friland
| Odlingstid: | januari, februari, mars, april, maj, juni, juli |
|---|---|
| Plantavstånd: | ca 30 x 20 cm |
| Skörd: | maj, juni, juli, augusti, september, oktober |
| Artikelnr.: | RS-Zw20 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003553974 |
| Tillverkarnr.: | Zw20 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Växthus & Drivhus |
| Sådjup: | 2 cm |
| Växthöjd: | 40 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Botaniskt namn: | Allium fistulosum |
| Innehåll: | 1 g |
| Egenskaper: | Vintertålig, Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Rotfrukter, Lökgrönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Februari, Januari, Juli, Juni, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Vinterlök Cosmo
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering