ReinSaat Tomat "Marglobe"
Solanum lycopersicum L.
43 kr 46 kr -7%
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kraftigväxande högväxande tomat
- Fantastisk smak
- Sådd: från januari
Beskrivning
Denna medeltidiga och kraftigt växande högväxande tomat är sprickresistent och passar för växthus samt friland. Den utvecklar många små till medelstora, röda och plattrunda frukter som imponerar med sin fantastiska smak.
Våra tips:
- Odling i växthus från januari, på friland från mars, plantering från maj
- Ger tidig skörd i växthus
- Groningstemperatur: 20 till 24°C
- Fruktvikt: 45 g
| Odlingstid: | februari, mars, april |
|---|---|
| Plantavstånd: | 100 x 50 cm, 60 x 50-60 cm |
| Skörd: | juli, augusti, september |
| Artikelnr.: | RS-To12 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003550577 |
| Tillverkarnr.: | To12 |
| Odlingsläge: | Växthus & Drivhus, Förkultivering |
| Sådjup: | 0,5-1 cm |
| Växthöjd: | 120-150 cm |
| Plats: | soligt läge, soligt, vindskyddad läge |
| Botaniskt namn: | Solanum lycopersicum |
| Innehåll: | 30 frön |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Fruktgrönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Februari, Mars |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Tomat "Marglobe"
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering