ReinSaat Stångböna "Helda"
Phaseolus vulgaris L.
47 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För friland & växthus
- Mycket robust & högavkastande
- Sådd: från maj
Beskrivning
Denna mycket robusta och medeltidiga störböna imponerar med god tillväxt, hög avkastning och lång skördeperiod samt utvecklar platta, gröna bönor som är cirka 2,5 cm breda och cirka 25 cm långa. Den passar för odling under glas samt på friland.
| Odlingstid: | maj, juni |
|---|---|
| Plantavstånd: | 80 x 90-100 cm |
| Skörd: | juli, augusti, september |
| Artikelnr.: | RS-Bo23 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003556173 |
| Tillverkarnr.: | Bo23 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Växthus & Drivhus |
| Sådjup: | 2-3 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Botaniskt namn: | Phaseolus vulgaris |
| Innehåll: | 25 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Baljväxter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | Juni, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Stångböna "Helda"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering