ReinSaat Spritärt "Kleine Rheinländerin"
Pisum sativum Convar. sativum
47 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För tidig sådd
- Mycket högavkastande
- Robust
Beskrivning
Denna robusta och tidigt mognande sort är mycket högavkastande och utvecklar långa, mörkgröna baljor med söta, mörkgröna ärtor. Den passar för tidig sådd eftersom den är relativt frosttålig.
Våra tips:
- Märgärtor och sockerärtor sås från början av mars, märgärtor från början av april
- Ge stöd i dubbelrader
| Odlingstid: | mars, april, maj |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30-45 x 3-5 cm |
| Skörd: | juni, juli, augusti |
| Artikelnr.: | RS-Er11 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003550317 |
| Tillverkarnr.: | Er11 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 3 cm |
| Växthöjd: | 40-50 cm |
| Plats: | halvskugga till skugga, skuggigt läge, halvskugga |
| Botaniskt namn: | Pisum sativum |
| Innehåll: | 40 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Baljväxter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Spritärt "Kleine Rheinländerin"
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering