ReinSaat Salvia
Salvia officinalis
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Krydd- & teväxt
- Flerårig
- Sådd: från februari
Beskrivning
Denna fleråriga krydd- och tevxt växer som en kraftigt förgrenad halvbuske och passar för odling under glas samt för direktsådd. Den utvecklar silvergröna, sammetslena blad med kryddig och lätt bitter smak som kan användas på många olika sätt.
Våra tips:
- Ljusgroende - täck inte fröna med jord utan tryck endast lätt till dem
- Förkultivering under glas från februari, direktsådd från maj
- Föredrar varma och skyddade växtplatser
| Odlingstid: | februari, mars, april |
|---|---|
| Plantavstånd: | ca 40 x 30 cm |
| Skörd: | maj, juni, juli, augusti, september |
| Färg: | violetta toner |
| Artikelnr.: | RS-Kr28 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003554247 |
| Tillverkarnr.: | Kr28 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Innehållet räcker till ca: | 100 plantor |
| Sådjup: | 0 cm |
| Växthöjd: | 50-70 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Botaniskt namn: | Salvia officinalis |
| Egenskaper: | Demeter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Februari, Mars |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Salvia
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering