ReinSaat Sallat "Summertime"
Lactuca sativa var
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mörkgröna, medelstora huvuden
- Skonsam, behaglig doft
- Skördsäker & skottsäker
-
Ekologisk
Beskrivning
"Summertime" sallat är en robust sort som är resistent mot bladnekros och mjöldagg. De mörkgröna, medelstora huvudena har en behaglig mild arom. De är särskilt skördesäkra och skottsäkra även under sommarmånaderna.
| Odlingstid: | februari, mars, april, maj, juni, juli |
|---|---|
| Plantavstånd: | ca 30 x 30 cm, ca 25 x 25 cm |
| Skörd: | juni, juli, augusti, september, oktober |
| Artikelnr.: | RS-Sa128 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120055032526 |
| Tillverkarnr.: | Sa128 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Växthus & Drivhus |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Botaniskt namn: | Lactuca sativa var. capitata |
| Innehåll: | 0,4 g |
| Egenskaper: | Demeter |
| Grönsakstyp: | Bladgrönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Februari, Juli, Juni, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Sallat "Summertime"
Senaste artiklarna:
Upptäck Bloomling:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering