ReinSaat Sallat "Pak Choi, White Celery Mustard"
Brassica rapa var. chinensis
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Liknar kinakål
- Milt kryddig smak
- Skörd: mars - november
Beskrivning
Denna pak choi utvecklar stora, ljusgröna och rundade blad som sitter på långa och mycket köttiga bladstjälkar. Den kan användas på liknande sätt som kinakål och imponerar med sin milt kryddiga smak.
| Odlingstid: | mars, april, maj, juni, juli, augusti, september, året runt |
|---|---|
| Plantavstånd: | 2-3 x 15-20 cm |
| Skörd: | mars, april, maj, juni, juli, augusti, september, oktober, november |
| Artikelnr.: | RS-Ko60 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003552434 |
| Tillverkarnr.: | Ko60 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Växthus & Drivhus, Förkultivering |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Växthöjd: | 25-40 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Bladgrönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Året runt, Juli, Juni, Mars, Maj, September |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Sallat "Pak Choi, White Celery Mustard"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering