ReinSaat Rödbeta "Tonda di Chioggia"
Beta vulgaris L. var. conditiva
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Utmärkande färg
- Mild smak
- Sådd: från mitten av april
Beskrivning
Denna speciella sort utvecklar jämnt runda, ljusröda rödbetor med iögonfallande rödvita ringar i genomskärning och en mycket fin, mild och lätt sötaktig smak. Perfekt för rödbetscarpaccio. Plantans bladverk är relativt kort och ljusgrönt.
Våra tips:
- Unga plantor kan planteras om
- Odlingstid för baby beets: minst 70 dagar
| Odlingstid: | april, maj, juni, juli |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30-50 x 5-10 cm |
| Skörd: | juli, augusti, september, oktober |
| Artikelnr.: | RS-Rue14 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003556616 |
| Tillverkarnr.: | RÜ14 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 2-3 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Botaniskt namn: | Beta vulgaris conditiva |
| Innehåll: | 5 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Rotfrukter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Juli, Juni, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Rödbeta "Tonda di Chioggia"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering