ReinSaat Purjolök "Herbstriesen 2 Hannibal"
Allium porrum
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mycket högavkastande
- Vinterhärdig ner till -12°C
- Sådd: från mitten av januari
-
Ekologisk
Beskrivning
Denna mycket högavkastande och mörkgröna höst-/vinterpurjolök imponerar med förstklassig kvalitet och utvecklar 25 till 30 cm långa, kraftiga och raka stjälkar. Den är lätt att rensa och har liten tendens till lökbildning.
Våra tips:
- Passar för tidigareläggning under plast
- Sådd av sommarpurjolök från mitten av januari, höstpurjolök från februari, vinterpurjolök från april
- Groningstemperatur: 16 - 18 °C
| Odlingstid: | januari, februari, mars, april, maj |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30-50 x 15-20 cm |
| Skörd: | ett par månader efter sådd |
| Artikelnr.: | RS-Po11 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003553004 |
| Tillverkarnr.: | Po11 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Botaniskt namn: | Allium porrum |
| Innehåll: | 0,7 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Rotfrukter, Lökgrönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Februari, Januari, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Purjolök "Herbstriesen 2 Hannibal"
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering