ReinSaat Palsternacka "Aspra"
Pastinaca sativa
43 kr 46 kr -7%
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Lämplig för alla jordar
- Optimerad sort
- Söt & kryddig smak
Beskrivning
Denna sort, optimerad för växthälsa, avkastning och form, har endast en låg skottbenägenhet och bildar många medellånga, smala rötter med en behagligt söt och kryddig smak. Den är också lämplig för odling i tunga jordar.
| Plantavstånd: | 30-50 x 5-10 cm |
|---|---|
| Skörd: | januari, oktober, november, december |
| Artikelnr.: | RS-PA93 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120055031208 |
| Tillverkarnr.: | PA93 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 2 cm |
| Botaniskt namn: | Pastinaca sativa |
| Innehåll: | 5 g |
| Grönsakstyp: | Rotfrukter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Palsternacka "Aspra"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering