ReinSaat Morot "Maruschka"
Daucus carota L. ssp. sativus
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Perfekt för matlagning
- Mycket lagringsduglig
- Sådd: från januari
Beskrivning
Denna sortspecialitet från ReinSaat-förädlingen utvecklar stabil blast och medellånga, breda, spetsiga, krämvita morötter som passar utmärkt för matlagning. Vid tillagning utvecklas deras typiska fylliga och varma morotssmak. De lämpar sig dessutom mycket bra för lagring.
Våra tips:
- Sådd under glas eller plast från januari, på friland från mars
- Skydda mot morotsflugan genom att välja fria och luftiga lägen utan råhumus i jorden eller täck med nät
| Odlingstid: | januari, februari, mars, april, maj, juni |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30-40 x 2-4 cm |
| Skörd: | juli, augusti, september, oktober |
| Artikelnr.: | RS-Moe30 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003557545 |
| Tillverkarnr.: | Mö30 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Växthus & Drivhus |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Botaniskt namn: | Daucus carota |
| Innehåll: | 2,5 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Rotfrukter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Februari, Januari, Juni, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Morot "Maruschka"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering