ReinSaat Majrova "Snowball"
Brassica rapa L. var. rapa
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Högavkastande sort
- Huvuddiameter: upp till 8 cm
- Sådd: från mars
Beskrivning
Denna snabbväxande och högavkastande majrova utvecklar klotrunda, vita rötter med kryddig smak samt mjällt och fast fruktkött. Huvuddiametern blir upp till 8 cm. Den passar utmärkt att äta rå.
Våra tips:
- Första sådd från mars, andra från juli
- Gallra senare
| Odlingstid: | mars, april, juli, augusti |
|---|---|
| Plantavstånd: | bredså, 20-30 x 5-10 cm |
| Skörd: | juni, juli, augusti, september, oktober |
| Artikelnr.: | RS-Ko81 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003556807 |
| Tillverkarnr.: | Ko81 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 1 bis 2 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Botaniskt namn: | Brassica rapa |
| Innehåll: | 1,5 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Rotfrukter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Mars |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Majrova "Snowball"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering