ReinSaat Liten Tagetes
Tagetes tenuifolia
46 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Små nätta blommor
- Höjd: ca. 25 cm
- Sådd: från mars
Beskrivning
Denna blomma är med sina nätta, småblommiga och gula perennkuddar ett alldeles särskilt blickfång i trädgården som förtrollar med sin unika charm.
Våra tips:
- Ljusgroende - täck inte fröna med jord utan tryck endast lätt till dem
- Förkultivering från mars, plantering från maj, direktsådd från maj
| Odlingstid: | mars, april, maj |
|---|---|
| Blomningsperiod: | juli, augusti, september, oktober |
| Färg: | gula toner |
| Artikelnr.: | RS-B50 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003550614 |
| Tillverkarnr.: | B50 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Sådjup: | 0 cm |
| Växthöjd: | upp till 25 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Botaniskt namn: | Tagetes tenuifolia |
| Innehåll: | 0,15 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Liten Tagetes
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering