ReinSaat Huvudsallat "Ovation"
Lactuca sativa var. capitata
43 kr 46 kr -7%
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- God resistens & tolerans
- Milt aromatisk smak
- Sådd: från mars
Beskrivning
Denna robusta och skördesäkra huvudsallat utvecklar vackra, medelstora och slutna huvuden med slät undersida. Bladen imponerar med sin milt aromatiska smak. Sorten är resistent mot vissa former av falsk mjöldagg samt tolerant mot sallatsmosaikvirus.
Våra tips:
- Passar för odling under försommar, sommar och höst
- Plantavstånd vid drivning 20 x 25 cm respektive 25 x 25 cm, på friland 35 x 35 cm, vid direktsådd 30 - 40 cm radavstånd
| Odlingstid: | mars, april, maj, juni, juli |
|---|---|
| Plantavstånd: | ca 25 x 25 cm, 20 x 25 cm, 35 x 35 cm |
| Skörd: | juni, juli, augusti, september |
| Artikelnr.: | RS-Sa17 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9120003553165 |
| Tillverkarnr.: | Sa17 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Sådjup: | 1 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Botaniskt namn: | Lactuca sativa var. capitata |
| Innehåll: | 0,7 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Grönsakstyp: | Bladgrönsaker |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Juli, Juni, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Reinsaat KG , am Hornerwald 69, 3572, St. Leonhard , Österrike, office@reinsaat.at, www.reinsaat.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för ReinSaat Huvudsallat "Ovation"
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering