Kiepenkerl Solros "Pradomio"
Helianthus annuus
37 kr
(4 022 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Buskig tillväxt
- Perfekt för blomvasen
- Blir upp till 2 meter hög
Beskrivning
Solrosen !Pradomio! fascinerar med sina ljusa gyllengula blommor och en höjd på upp till två meter. Tack vare sin buskiga, grenade tillväxt är den perfekt för behållare och upphöjda bäddar, vilket förvandlar även mindre trädgårdar till ett färgstarkt blomsterhav
| Odlingstid: | april, maj, juni |
|---|---|
| Plantavstånd: | 40 x 40 cm |
| Groningstid: | 1-2 veckor |
| Blomningsperiod: | juli, augusti, september |
| Färg: | gula toner |
| Artikelnr.: | KK-1066300 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 4099682663005 |
| Tillverkarnr.: | 1066300 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Innehållet räcker till ca: | 30 plantor |
| Snittblomma: | ja |
| Sådjup: | 3-4 cm |
| Växthöjd: | 150-200 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Botaniskt namn: | Helianthus annuus |
| Egenskaper: | Bivänlig |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Juni, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Bruno Nebelung GmbH, Freckenhorster Straße 32, 48351, Everswinkel, Tyskland, Thies@nebelung.de, www.kiepenkerl.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kiepenkerl Solros "Pradomio"
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering