Kiepenkerl Persilja Laura
Petroselinum crispum
30 kr 32 kr -6%
(3 261 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mycket hög avkastning
- Intensiv smak
- Odling året runt möjlig
Beskrivning
Persilja är en viktig kulinarisk ört som inte bara ger en mycket speciell touch till soppor och pålägg. Denna sort från Kiepenkerls professionella serie är lämplig för inomhus- och utomhusodling. Den bildar många mjuka blad med en intensiv smak.
Våra tips:
- Utomhusodling från mars, inomhusodling möjlig året runt
- Var uppmärksam på ett soligt läge och regelbunden gödsling
- Skörda alltid bara de yttre bladen
- Undvik vattenloggning
- God motståndskraft - resistent mot bladmögel
| Odlingstid: | mars, april, maj, juni, juli |
|---|---|
| Plantavstånd: | ca 10 x 20 cm |
| Groningstid: | 2-4 veckor |
| Skörd: | juni, juli, augusti, september, oktober, november |
| Artikelnr.: | KK-1055520 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 4099682555201 |
| Tillverkarnr.: | 1055520 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Krukor (ute), Krukor (inne) |
| Innehållet räcker till ca: | 350 bönor |
| Sådjup: | 0,5-1 cm |
| Växthöjd: | 20-30 cm |
| Botaniskt namn: | Petroselinum crispum |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Juli, Juni, Mars, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Bruno Nebelung GmbH, Freckenhorster Straße 32, 48351, Everswinkel, Tyskland, Thies@nebelung.de, www.kiepenkerl.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kiepenkerl Persilja Laura
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 8.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering