Kiepenkerl Doftklöver, 400 g
Trifolium resupinatum
122 kr
(305 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Förbättrar trädgårdsjorden
- Perfekt som förkultur
- Bivänlig
Beskrivning
Den icke vinterhärdiga perserklövern är en välbeprövad gröngödslingsväxt som bidrar avsevärt till förbättring av trädgårdsjorden. Perserklöver passar särskilt bra som förkultur för näringskrävande växter, såsom kålgrönsaker och purjolök. De intensivt honungsdoftande blommorna är dessutom mycket populära bland bin och andra insekter.
| Odlingstid: | april, maj, juni, juli, augusti |
|---|---|
| Groningstid: | 1-2 veckor |
| Blomningsperiod: | maj, juni, juli, augusti, september |
| Färg: | rosa toner |
| Artikelnr.: | KK-1081100 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4099682811000 |
| Tillverkarnr.: | 1081100 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Innehållet räcker till ca: | 100 m² |
| Sådjup: | 0,5-1 cm |
| Användning: | Gröngödsling |
| Växthöjd: | 50-80 cm |
| Botaniskt namn: | Trifolium resupinatum |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Juni, Maj |
Juridisk information
| Tillverkare: | Bruno Nebelung GmbH, Freckenhorster Straße 32, 48351, Everswinkel, Tyskland, Thies@nebelung.de, www.kiepenkerl.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kiepenkerl Doftklöver
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Bloomling:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering