Bavicchi Groddar "Bockhornsklöver", Eko, 300 g

Passar perfekt i indisk curry

108 kr 114 kr -5%

(360 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 300 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Högt proteininnehåll
  • Lätt att kombinera
  • Unik smakprofil
  • Ekologisk Ekologisk

Ofta köpt tillsammans med Bavicchi Groddar "Solros", Eko, 350 g

Bavicchi Groddar "Bockhornsklöver", Eko, 300 g 108 kr (360 kr / kg)
Bavicchi Groddar "Solros", Eko, 350 g 85 kr (243 kr / kg)
Totalpris: 193 kr
Beskrivning

Bockhornsklövergroddar med högt proteininnehåll varierar i smak beroende på ljusförhållanden. De kan med fördel kombineras med andra groddsorter.

Groddar kan enkelt odlas hemma året runt. De är klara att äta efter bara några dagar. Jämfört med den fullvuxna plantan har de högre näringsinnehåll och är lättare att smälta.

Anvisningar:

  • Blötlägg fröna i cirka 8-10 timmar.
  • Skölj fröna noggrant efter blötläggning.
  • Fördela jämnt i ett groddtorn eller i en groddburk.
  • Vattna 2 till 3 gånger per dag tills groddningen är klar.
  • De färdiga groddarna kan förvaras i kylskåp där de fortsätter att växa något.
  • Skölj groddarna noggrant före konsumtion.
Odlingstid: året runt
Skörd: ett par dagar efter sådd
Artikelnr.: BAV-ZFG0108
Innehåll: 300 g
EAN: 8003419028575
Tillverkarnr.: ZFG0108
Certifieringar: Ekologisk
Egenskaper: Certifierad ekologisk
Tillgänglig som: Portionsfrön
Såddtid: Året runt
Bavicchi
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Bavicchi Groddar "Bockhornsklöver", Eko

1 kundrecension i alla språk

4,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
0 (0%)
4 stjärnor
1 (100%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder