Sativa Kefe / Sockerärter "Weggiser" Ekologisk
Pisum sativum
45 kr
(inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Små baljor
- Rik skörd
- Violett blommor
-
Ekologisk
Beskrivning
En högavkastande sockerärtssort med en höjd på ca 150 cm. Skidorna är små och rikliga. Du kan också se blommorna, som ser väldigt förtrollande ut med sin lila nyans.
| Odlingstid: | mars, april |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30-40 x 3 cm |
| Skörd: | juni, juli |
| Färg: | violetta toner |
| Artikelnr.: | SAT-er56 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 7640126480985 |
| Tillverkarnr.: | er56 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Innehållet räcker till ca: | 3 m² |
| Sådjup: | 2-3 cm |
| Växthöjd: | upp till 1,5 m |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Botaniskt namn: | Pisum sativum |
| Innehåll: | 50 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk |
| Grönsakstyp: | Baljväxter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Mars |
Juridisk information
| Tillverkare: | Sativa Biosaatgut GmbH, Keltenweg 4, 79798 , Jestetten, Österrike, sativa@sativa.bio, www.sativa.bio |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sativa Kefe / Sockerärter "Weggiser" Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 890 kr
-
Gratis
returer Mer än 9.200 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering